ikizderegenclik | Forum..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ikizderegenclik | Forum..

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey..

3 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey.. Empty
MesajKonu: Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey..   Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey.. EmptySalı Şub. 05, 2008 10:36 pm

SBS sınavları hakkında bilgi verir misiniz?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), OKS yerine uygulanmaya başlanacak yeni sistem kapsamındaki Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) hazırlıklarında son aşamaya geldi.

SBS, 2008'den itibaren haziran ayı içinde ders yılı bitiminden sonra gerçekleştirilecek. Bu eğitim-öğretim yılında son kez uygulanacak OKS ise 8 Haziran 2008'de yapılacak.

SBS'nin uygulanmasıyla ilgili hazırlanan yönerge onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Taslak yönergeye göre, ilköğretim 6. ve 7. sınıflar için uygulanacak SBS, 2008 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Sınav, eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştirilecek. Öngörülen takvime göre, ilköğretim 6. sınıflar 22 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıf öğrenciler 29 Haziran 2008 tarihinde SBS'ye girecek.

-SORULAR-

SBS'de yöneltilecek soruların ''bilgiyi değil, bilgiyi kullanmaya ölçen'' sorulardan oluşması hedefleniyor. Sorular, öğrenci hangi sınıfta okuyorsa o yılın müfredatından hazırlanacak. İlköğretim 6. sınıflarda 80 soru, 7. sınıflarda 90 soru yöneltilecek.

Bu eğitim-öğretim yılında ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için son kez yapılacak OKS ise 8 Haziran 2008 Pazar günü gerçekleştirilecek ve yine 100 soru sorulacak.

-''SINIF PUANI'' NASIL HESAPLANACAK?-

Değerlendirme, ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri için ''sınavın yüzde 70'i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i ve yöneltme ve davranış puanının yüzde 5'i'' alınarak yapılacak. Bu şekilde hesaplanacak puanlardan ilköğretim 6. sınıflar için yüzde 25'i, ilköğretim 7. sınıflar için yüzde 35'i ve ilköğretim 8. sınıflar için de yüzde 40'ı alınarak toplam bir puan ortaya çıkacak. ''Sınıf puanı'' olarak isimlendirilecek bu puan, fen, anadolu ve diğer liselere yerleştirmede esas alınacak.

Tercih başvuruları OKS'de olduğu gibi sonuçlar açıklandıktan sonra alınacak. Yeni sistemde, OKS'de hesaplanan Matematik-Fen ile Türkçe-Matematik puan türleri yerine tek bir puan türü getirilecek. Öğrenciler Sosyal Bilimler liselerine de Fen liselerine de Anadolu liselerine de tek puan türünden girecek.

-BAŞVURULAR-

MEB, SBS'ye başvurular için yeni bir uygulama da başlatacak. 2008 yılında yapılacak SBS'nin başvuru takviminin 2008 Nisan ayında duyurulması planlanıyor.

Sınava girecek öğrenciler bankaya para yatıracak. Para yatıran öğrenciler sınava başvurmuş sayılacak. Başvuru ücretleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'a yatırılacak.

-ZORUNLU DEĞİL-

SBS'ye isteyen öğrenciler katılacak, tüm öğrencilere katılmaları tavsiye edilecek. SBS'ye girecek öğrencilerin yaşlarının küçük olmasından dolayı bu öğrencilere sınava giriş yerleriyle ilgili olarak kolaylık sağlanacak. Öğrencilerin uzak mesafelerde sınava katılmamaları için SBS'ler il merkezlerinin yanı sıra ilçelerde de gerçekleştirilecek.

-ÖZEL OKULLAR-

Özel okullarda okumak isteyen öğrenciler, bu eğitim-öğretim yılında son kez yapılacak OKS'ye başvuracaklar. Özel okul öğrencileri 6. ve 7. sınıflar için gerçekleştirilecek SBS'ye girebilecekler.

Türkiye Özel Okullar Birliği'nin talep etmesi halinde, özel okullar için ayrı bir sınav düzenlenebileceği bildirildi.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey..   Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey.. EmptyPtsi Şub. 25, 2008 1:21 am

tşk seko paylaşımlar için gelki tşk etmeye gerek yok görevin ama yinede olsun zuuah zuuah
laz_kizi53
Gülen Üye =)
Gülen Üye =)
laz_kizi53

Kadın
MemLekeT : ikizdere&istanbul-yenibosna
İkizderegenclik : Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey.. 1-5710

MesajKonu: Geri: Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey..   Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey.. EmptyPtsi Şub. 25, 2008 12:10 pm

tşk... payllaşım için
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek
MemLekeT : Ayni YerDen

MesajKonu: Geri: Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey..   Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey.. EmptyPtsi Şub. 25, 2008 1:26 pm

THanXx.... !
https://ikizderegenclik.yetkin-forum.com
laz_kızı
Bayan Üye
Bayan Üye
laz_kızı

Kadın
MemLekeT : RİZE/ İKİZDERE :)

MesajKonu: Geri: Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey..   Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey.. EmptyC.tesi Mayıs 10, 2008 4:13 pm

saol serkann

Sbs Nedir? Sbs Hakkındaki Merak Ettiğiniz Herşey..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Msn 'deki Nickiniz nedir?