ikizderegenclik | Forum..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ikizderegenclik | Forum..

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

İkizdere Tanıtım

+5
AyCiBiN
hamdi
laz_kizi53
ß.ALemdar`
SERKAN
9 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
YazarMesaj
SERKAN
AsilkaN - 53
 AsilkaN - 53

Erkek
İkizderegenclik : İkizdere Tanıtım 1-5710

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyÇarş. Mart 05, 2008 8:25 pm

COĞRAFİK YAPI:
İkizdere ilçe merkezi, yüksekliği 2000 metreyi bulan sarp ve yüksek Rize dağlarının birleştiği derin bir vadide kurulmuştur. Doğuda Çağrankaya dağları, batıda Rüzgarlı köyü ve Manle dağları bulunmaktadır. Karşılıklı birbirine bakan bu iki dağın vadisinde , Çamlık deresi ile Cimil deresinin birleştiği yerde kurulan ilçemiz, "iki dere" anlamında kullanılan İKİZDERE adını almıştır.
İlçemiz, 898 km2 yüzölçümü ile ilimizin en geniş ilçesidir. Trabzon, İspir, Çamlıhemşin, Rize, Kalkandere ve Çayeli ile komşu olan ilçemiz Doğu Karadeniz Bölgesinde yaylaları ile tanınmış bir ilçedir. %45 dolaylarında meyil arz eden sarp dağların alçak kısımları ormanlarla kaplı olup, yükseklere doğru çıkıldıkça bu ormanlar yerlerini çıplak yaylalara terketmektedir.
Yaylalarımızın yazlık hayvan barınağı için yeterli oluşu nedeni ile zaman zaman komşu ilçelerde yaşayan hayvan sahipleri bu yaylaları icara almakta ve yaz aylarında kitle halinde insanlar bu yaylalara hayvanları ile birlikte göç etmektedirler.
Yaylalara giden bu vatandaşlar ortalama olarak 3 ay civarında kaldıktan sonra köy ve şehir merkezlerine gitmektedirler. 1993 yılından beri Ballıköy, Çiçekli, Çataltepe, Diktaş ve Eskice köylerimizde yaşayan insanlar kendi istekleriyle kışın köylerini tümden boşaltıp sahildeki İl ve İlçelere göç ediyorlar. Göçün nedeni, bu köylerin yerleşim yerleri çığ tehlikesine maruz kalmasıdır.

İKLİMİ:
İlçe Doğu Karadeniz ve doğu iklimi arasında geçiş iklimine sahiptir. İlçede yazlar serin ve yağışlı, kışlar ise soğuk geçmektedir.
Yıllık sıcaklık ortalaması : 11.04 Derece.
Yıllık en yüksek ortalama : 17.00 "
Yıllık en düşük ortalama : 8.6 "
Yıllık ortalama yağış : 1102 mm.
Yıllık ortalama bağılnem : % 74.05

TARİHİ:
M.Ö. 3000 yıllarında İkizdere bir yerleşim merkezi olarak bilinmektedir.Daha sonraları Doğu Roma toprakları arasında görülen İkizdere Rize'ye bağlı bir manastırla idare ediliyordu.
İlk Türkler Yıldırım Beyazıt Ordusundan ayrılıp İkizdere'ye gelen Süleyman Çelebi ve Askerleridir. Türklerin gerçek anlamda İkizdere'ye yerleşmesi 1463 yılından sonra olmuştur. Trabzon Of ilçesinin MERORAŞ köyünden bir süvari kolu gelerek İkizdere'yi Osmanlı egemenliği altına almıştır.1878'de Rize'nin sancak merkezi olmasi ile birlikte nahiye olmustur. 93 harbinde Rus işgaline uğrayan İkizdereliler kurtuluş savaşına etkin biçimde katılmışlardır.
1933 yılına kadar ismi KURA-İ SEBA olarak bilinen ilçemiz; bu tarihten sonra bucak merkezi olarak İKİZDERE adını almıştır. Çok eski bir bucak merkezi olarak bilinmekte isede; hangi tarihte Bucak merkezi haline getirildiği belgelere dayalı olarak bilinmemektedir.
25/06/1945 tarihinde kabul edilen ve 01/08/1945 tarihinde yürürlüğe giren 4769 sayılı kanun ile bugünkü Güneyce kasabası ilçe haline getitirilip,İkizdere'de bucak olarak Güneyce'ye bağlanmıştır. Ancak 19/06/1952 tarihinde kabul edilen ve 20/06/1952 tarihinde yürürlüğe giren 5967 sayılı kanunla Güneyce ilçe merkezi İkizdere ilçesine nakledilmiştir. Güneyce 1955 yılında bucak haline getirildi. Daha sonra bucakların kaldırılması ile Güneyceden Bucak teşkilatı da kaldırılarak belediyesi olan kasaba durumuna gelmiştir.
İlçemize bağlı bir kasaba, 28 köy, 12 mahalle bulunmaktadır. Merkeze 7, Güneyce Belediyesine ise 5 mahalle bağlıdır. Güneyce kasabası ilçeye 10 km. uzaklıkta ve kuzeyde bulunmaktadır. Sahilden 36 Km. iç kesimde yer alan ilçemiz, il merkezine 54 Km. uzakliktadir. Rize-Erzurum karayolu üzerinde dik yamaçlar ve dogal güzellikler arasinda yer almaktadir.
Şehir nüfusu 3.643.tür. 1997 yılı nüfus sayımına göre ilçemiz toplam nüfusu 7765'tir.Bunun 1638'i ilçe merkezinde, 1783'ü kasaba merkezinde 4344'ü köylerde yaşamaktadır. Yaz aylarında tüm ilçede yaklaşık 20.000 kişi yaşamakta iken kışın bu sayı 5.000 kişinin altına düşmektedir. Rize ilinin en geniş araziye sahip ilçesi olmasına rağmen gelir seviyesi çok düşüktür. llçe ve köylerin geçimi kısmi olarak tarıma dayalıdır.Yetişen tarım ürünleri ticari amaçlı olmayıp ihtiyaca göredir. İlçe ekonıomisinin ana kaynağı gurbetçiliktir. Bu yüzden köylerden şehire doğru bir göç olayı görülmektedir. Dünyaca ünlü anzer balı, hidroelektrik santralı, Çamlık mesiresi, Çağrankaya, Ovit ve Anzer yaylaları önemli turizm potansiyeli ile değerlendirilmeye hazır olarak beklemektedir.
İkizdere'nin Osmanlı Arşivlerinde 1870'li yıllara ait durumu.
Rize kazasına mülhak Kuraiseba nahiyesinde beheri arzen yarım ve tulen bir saat vüsatında altı kıta orman olup bu ormanlarda olan eşcarın ekserisi çam , kızılağaç, pelit ve gürgenden ibarettir.
Kuraiseba nahiyesinin bazı köylerinde senevi tahminen beş yüz top kadar kaba keten bezi ve yününden siyah şal ve çorap necs ve imal olunup civar nahiyelere nakil ve füruht olunur.
Rize kazasına tabi Kuraiseba nahiyesinde meşahir-i ehlullahdan makam-i ali olmayup fakat hayli nam kitab-i meşhurun musannifi olan zatın nahiye-i mezkurada Hayatlı karyesinde bir mağara gibi makam olup ekser ulema ziyaret ederler.
Kuraiseba nahiyesine tabi Van karyesinde bir orman içinde nebean eder bir ılıcık su olarak bu suyun cereyan ettiği yerde beyaz taş hasıl olup bu taştan kireç ve kendisinde nuhas rahihası olduğu misillü uyuz ve kaşıntı vesair emraza dahi menfaati vardır.

İDARİ YAPI:
25/06/1945 tarihinde kabul edilen ve 01/08/1945 tarihinde yürürlüğe giren 4769 sayılı kanun ile bugünkü Güneyce kasabası ilçe haline getirilip, İkizdere'de bucak olarak Güneyce'ye bağlanmıştır. Ancak 19/06/1952 tarihinde kabul edilen ve 20/06/1952 tarihinde yürürlüğe giren 5967 sayılı kanunla Güneyce ilçe merkezi İkizdere ilçesine nakledilmiştir. Güneyce 1955 yılında bucak haline getirildi. Daha sonra bucakların kaldırılması ile Güneyceden Bucak teşkilatı da kaldırılarak belediyesi olan kasaba durumuna gelmiştir.
İlçemize bağlı bir kasaba, 28 köy, 12 mahalle bulunmaktadır. Merkeze 7, Güneyce Belediyesine ise 5 mahalle bağlıdır. Güneyce kasabası ilçeye 10 km. uzaklıkta ve kuzeyde bulunmaktadır. Sahilden 36 Km. iç kesimde yer alan ilçemiz, il merkezine 54 Km. uzakliktadir. Rize-Erzurum karayolu üzerinde dik yamaçlar ve dogal güzellikler arasinda yer almaktadır.

İSTATİSTİKİ BİLGİLER:

İlçe Nufusu:15295
Dış göc oranı:-
Belde sayısı :2
Köy sayısı:28
Okur-yazar oranı:%87
Örgenci sayısı:
Kız:438
Erkek:411
Okul sayısı
İlkögretim:9
Lise ve dengi okullar :2
Kız:90
Erkek:200

Şehir nüfusu 3.643 tür. 1997 yılı nüfus sayımına göre ilçemiz toplam nüfusu 7765'tir.Bunun 1638'i ilçe merkezinde, 1783'ü kasaba merkezinde 4344'ü köylerde yaşamaktadır. Yaz aylarında tüm ilçede yaklaşık 20.000 kişi yaşamakta iken kışın bu sayı 5.000 kişinin altına düşmektedir. Rize ilinin en geniş araziye sahip ilçesi olmasına rağmen gelir seviyesi çok düşüktür. llçe ve köylerin geçimi kısmi olarak tarıma dayalıdır.Yetişen tarım ürünleri ticari amaçlı olmayıp ihtiyaca göredir. İlçe ekonomisinin ana kaynağı gurbetçiliktir. Bu yüzden köylerden şehire doğru bir göç olayı görülmektedir. Dünyaca ünlü anzer balı, hidroelektrik santralı, Çamlık mesiresi, Çağrankaya, Ovit ve Anzer yaylaları önemli turizm potansiyeli ile değerlendirilmeye hazır olarak beklemektedir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM:

İkizdere Lisesi:
İkizdere ilçesinde 1953-1954 öğretim yılında ortaokul olarak geçici bir binada eğitim öğretime başlamıştır. 1958 yılında bugünkü mevcut ana binada eğitim-öğretime geçmiştir. 1978-79 öğretim yılında Lise bölümü açıldı. Lise mevcut ortaokul bünyesinde aynı binada eğitim-öğretim yapmışlardır. Üç okulun aynı binada bulunmaları eğitimin kalitesini düşürdüğünden, yeni bir bina yapılarak 1992-93 öğretim yılında ilkokul yeni binaya taşınmıştır. Lise ise müstakil duruma geçerek eski binasında devam etmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve DayanışmaVakfı tarafından yaptırılan 1000 öğrenci kapasiteli yurt binası 1995-96 öğretim yılında hizmete girmiştir.
İKİZDERE LİSESİ 15.06.2003 TARİHİNDE YIKILARAK HAYIRSEVER HAMZA TURANLI TARAFINDAN İLÇEMİZE 24 DERSLIKLI YENI OKUL BİNASİ YAPIMINA BAŞLANMİŞTIR.
İmam Hatip Lisesi:
İlçemiz merkezinde İkizdere İlim ve İrfan Vakfı ile İkizdere Eğitim Vakfı tarafından 700 metrekare alan üzerine kurulan İmam Hatip Lisesi 1988-89 yılından itibaren yatılı olarak eğitim vermektedir. Ayrıca 650 metrekare alan üzerine kurulan 1000 Oğrenci kapasiteli ek yurt binası da pansiyon olarak kullanılmaktadır. Ayrıca 20 dairelik Öğretmen lojmanı bulunmaktadır.
İlköğretim Okulları:
İlçemizde 28 köy, 12 mahalle 1 belde olmak üzere 40 yerleşim biriminde 28 ilköğretim okulu bulunmakta bir kısmı kapatılarak taşimali eğitim kapsamında eğitim sürdürülmektedir.

KÜLTÜR:

İNANIŞLAR:

Ükayı Kundul Ayı : Kundul, bacayı aşan kar yağması demektir. "Küçükayı kundul ayı" demek kışın sert geçeceğine, karın çok yağacağı anlamına gelir. Bunun yanında Şubat ayında geceleri kar yağmaz inancı hala devam etmektedir.

Mart Dokuzu : Kış uykusundan uyanış olarak kabul edilir. O günde kısa süreli olsa da güneşin gözükmesi o yıl içersinde havaların iyi gideceği işaret sayılır.

Abrilin Beşi : Nisan'ın 18'i dir. Tamam kış bitti yaz geldi derken kış geri gelir. "Korkma yılın kışından kırk abrilin beşinden öküzü ayırır eşinden" sözü halk arasında yaygındır.

Mart Kapıdan Baktırır : Mart ayının çok aldatıcı olduğu inancı halk arasında çok yaygındır. Mart ayını yeren bir çok söz kışlık stokların bitmekte olduğu göz önüne alınarak halk arasında söylene gelmektedir. "Mart kapıdan bıktırır, kazma kürek yaktırır - Mart ayı, dert ayı - Geldi çattı Mart, sığırını sat"

Kerezayının Onikisi : (Haziran) Yaylaya çıkacak aileleler Kerzayının onkisine çok dikkat ederlerdi. Daha önce çıkmamaya özen gösterirler, Yaz'ın en korkunç olayı olan "Gün Dönümü" fırtınasının bu günde başlayacağı inancı vardı.

Karakonceller : Eskilerinçok önem verdikleri günlerdir. 12 günlük bir sürenin adıdır. Aralık ayının 26. gününde başlar, yeniyılın 6. gününe kadar devam eder. Her gün sıra ile bir ayı temsil eder. Aralık 26 1. ayı, 27'si 2. ayı. OIcağın 6'sı da 12. ayı temsil ederdi. 27. günü kapalı geçerse Şubat ayı da kapalı geçer, açıksa açık.

Göçkovan Çiçekler : Yayladaki yeşillikler, son baharın yaklaşmasıyla terlerini kurumuş otlara ve her tarafa yayılmaya başlayan beyaz çiçeklere bırakırdı. Bu çiçeklerin köklerindeki yumrulara "yer kestanesi" denirdi. İşte bu çiçeklere Göçkovan denir, yaylacıların yaylaları terketme zamanının geldiğine işaret sayılırdı.

Mayıs Yağmuru : Mayıs yağmurunun insan sağlığı için yararlı olduğuna, özellikle saç büyümelerine iyi geleceğine inanılırdı.

Kışın Gök Gürlemesi : Kış ayında gök gürlemesi çok nadir olur. Eğer gürlerse kışın ağır geçmesi beklenirdi.

Mayıs Buzağı : Bu ayda doğan buzağın yaşama şansının az olduğu, yaşasa bile zayıf olacağı inancı hala devam etmektedir. Hatta çeşitli nedenlerle bile cılız kalıp yetişemiyen çocuklara "Mayıs buzağı gibi çocuk" denilmesine sık rastlanmaktadır.

DOĞAL KAYNAKLAR:

MADEN SULARI:
Yöremizde, Ilıca Köyü ve Cimil Başköy’de sıcak su kaynakları. Ballıköy’de sıcak su arama çalışmaları. Şimşirli, Demirkapı, Tozköy, Diktaş, Eskice, Cimil, Ilıca köyü maden suyu yatağı.
Ayrıca resmi kaynaklara geçmeyen ve hangi değerli özellikleri taşıdığı bilinmeyen çok daha maden sularımız değişik dağlarda ve ya orman içlerinde bulunmaktadır. İçme sularımızın çoğunluğu, dünya sertlik derecesinin ortalamasının çok altındadır.
Ilıca köyündeki I. kuyudaki termal suyun özellikleri:
Kokusuz, sıcak su, ekşimsi. Toplam mineralizasyon: 4850,18 mg/l. Bor içeren, sodyumlu, kalsiyumlu, bikarbonatlı. İlk kuyu olup 40 m. derinliktedir. 60 derece sıcaklıkta olup, 2,5 litrelik debiye sahiptir.
II. kuyu:
Kokusuz, ekşimsi, sıcak su. Toplam mineralizasyon: 5675,89 mg/l. Bor, Kalsiyum, sodyumlu bikarbonatlı.
Bu kuyu 264 m. derinliktedir. Su sıcaklığı 70 derecedir. Saniyede 8-10 l. lik debiye sahiptir. (M.T.A. verileri)
Yapılan tahlil sonuçlarına göre; bu sularda radyasyon yoktur. Romatizma, nevrit, nevralji, kolinvrit, kırık-çıkık, kadın hastalıkları, kan şekeri ve bel fıtığı gibi çok hastalıklara bu sular iyi gelmektedir.
Ayrıca Dünya standartlarına göre, günde 5000 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir ve su rezervi çok fazladır. Ilıca köyümüzdeki bu termal sular, İkizdere’nin kaderini değiştirecek çok önemli zenginlik kaynağıdır.
2004 yılında Özel İdare tarafında 30 yıllığına özel sektöre verilerek büyük projenin gerçekleşmesi için ilk adımın atılması sağlanmıştır. Beklentimiz, umduğumuzun üzerine bir başarı sağlanarak bu tesisin Türkiye, hatta dünya çapında ses getirmesinin sağlanmasıdır.
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek
MemLekeT : Ayni YerDen

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPerş. Mart 06, 2008 12:01 am

Hepsini okuyamadım ama NeYse.. PeyLaışımın için TeşekkürLer..
https://ikizderegenclik.yetkin-forum.com
Misafir
Misafir
Anonymous

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPerş. Mart 06, 2008 12:41 am

paylaşm için tşkler seko
laz_kizi53
Gülen Üye =)
Gülen Üye =)
laz_kizi53

Kadın
MemLekeT : ikizdere&istanbul-yenibosna

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyÇarş. Mart 12, 2008 10:00 am

paylaşım için tşk....................
hamdi
Fenerbahçe
Fenerbahçe
hamdi

Erkek
MemLekeT : ikizdere

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyÇarş. Mart 12, 2008 12:17 pm

serkan tşk güzel paylaşım
AyCiBiN
PayLaşım Team
PayLaşım Team
AyCiBiN

MemLekeT : İkİzDeRe

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyÇarş. Mart 12, 2008 4:01 pm

paylaşımın için tesekkürler
laz_kızı
Bayan Üye
Bayan Üye
laz_kızı

Kadın
MemLekeT : RİZE/ İKİZDERE :)

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyCuma Mart 14, 2008 12:00 pm

ohh masallhh:) tesekkurlerrr....
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyCuma Mart 14, 2008 8:57 pm

hLL....
laz_kızı
Bayan Üye
Bayan Üye
laz_kızı

Kadın

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyCuma Mart 14, 2008 9:01 pm

Very Happy
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyCuma Mart 14, 2008 9:04 pm

Sade güLL Very Happy
laz_kızı
Bayan Üye
Bayan Üye
laz_kızı

Kadın

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyC.tesi Mart 15, 2008 3:41 pm

gülerum benn saanee:))) sizde gülünn:))
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyC.tesi Mart 15, 2008 5:17 pm

GüLüOk Yha Very Happy
laz_kızı
Bayan Üye
Bayan Üye
laz_kızı

Kadın

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyC.tesi Mart 15, 2008 8:19 pm

haa ii gül ozmaan da:)) sankim tutan varr hıh... Very Happy:D:D
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyC.tesi Mart 15, 2008 9:28 pm

yha Siz GüLüOnuz yha Bizim yerimize De Very Happy
laz_kizi53
Gülen Üye =)
Gülen Üye =)
laz_kizi53

Kadın
MemLekeT : ikizdere&istanbul-yenibosna

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 9:23 am

Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Misafir
Misafir
Anonymous

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 5:05 pm

bende güliyim barii Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:
Very Happy:D:D:D:D:D:D:Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D
:Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 5:34 pm

GüL uLan SenDe GüL... Very Happy:D
Misafir
Misafir
Anonymous

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 5:35 pm

neden laa bana yasakmı olsa bile yasaklar çiğnenmek içindir hee Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:Very Happy:D
Very Happy:D:D:D:D:D:D:DD:Very Happy:D:D:D:
:d:D:D:D:D:D:D:D:D:D:
hamdi
Fenerbahçe
Fenerbahçe
hamdi

Erkek
MemLekeT : ikizdere

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 5:41 pm

hey mübarek sitedeki msjların %80'i sadece gülücük
Misafir
Misafir
Anonymous

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 6:00 pm

yalanda değil hee ama yazacan bişi yokki hgep aynı şeyler yaw
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 7:20 pm

Diam açın bi Konu Da YazaLımmm Very Happy:D
Misafir
Misafir
Anonymous

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 8:46 pm

öle başlığa gerek yok bi konu açın onun hakkında konuşalım ama kısa olmasın:DD:D:D:D
ß.ALemdar`
|-| YöNeTiCi |-|

|-| YöNeTiCi |-|
ß.ALemdar`

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptyPtsi Mart 17, 2008 10:18 pm

aşk uLan aLın size Konu Very Happy

Konuş konuşa biLirsen Very Happy
Misafir
Misafir
Anonymous

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptySalı Mart 18, 2008 4:24 pm

o çok kısa da ben sana kısa olmasın diyom Very Happy:D:D:D:D:D:D:D
SERKAN
AsilkaN - 53
 AsilkaN - 53

Erkek

İkizdere Tanıtım Empty
MesajKonu: Geri: İkizdere Tanıtım   İkizdere Tanıtım EmptySalı Mart 18, 2008 4:31 pm

oo bulent nere acıyon konuyu sende Very Happy

İkizdere Tanıtım
1 sayfadaki 5 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
 Similar topics
-